(0532) 436 60 07- (0554) 722 29 77 - [0505] 2812653

Sosyal Medyada Biz}

Çocuklar İçin Yoga

Çocuklar İçin Yoga

 

Çocuk yogası, çocuklara duruşlarla hayal güçlerini kullanmayı, doğru nefes almayı ve vücutlarını nasıl rahatlatabileceklerini öğretmeyi amaçlamaktadır. Okul öncesi çocukların çok esnek vücutları vardır. Fakat okul yaşantısına başlar başlamaz, uzun süre oturmalar, omurganın doğal devingenliğinin bozulmasına neden olur. Yoga ile bu esneklik korunabilir. Çok sayıdaki yoga durusları, hazim problemine, uyku düzensizligine veya eklem ve kas problemi çeken çocuklara yardımcı olabilir.

4 ile 7 yaşları arasındaki çocukların hayal güçleri sınırsızdır. Daha esnek, istekli ve enerji dolu olurlar. Çocuk yogasıyla yapmaya çalıştığımız şey, bütün bu güçleri yaşantıları boyunca geliştirip, kullanmalarını sağlamaktır.

Çocuk yogası, bu yaş grubundaki çocuklara değisik yoga duruşları, nefes çalışmaları, rahatlama teknikleri ve yaratıcı imgelerini geliştirme, eğlenceli hikayeler aracılığı ile yapılır. Böylece eğlenerek yogadan yararlanırlar. Her bir hikaye çocuğun kendine olan öz saygısı ve güvenini geliştirmeye yarar. Rekabetsiz ve güvenli bir ortamda kendi kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ifade etmelerini sağlar.

Çocuklarda kendi duygularını anlama yetisi yeteri düzeyde gelişmediği için sorunlarını daha çok davranışlarıyla göstermeye çalışırlar. Bir çocuğun duygusal uyumunu dengelemek ve beden, zihin ve ruh olgunluğunun aynı paralellikte gelişmesi için çocuklara yoga yaptırmanın yararı çok büyüktür.

 

Yoganın çocuklar için faydaları

Bedensel olarak
Bedensel farkındalık gelişir.
Fiziksel gerilimi azaltır.
Kasların rahatlamasını sağlar.
Sinir sistemini rahatlatır.
Uyumayı kolaylastırır.
Kan dolaşımına olumlu etkisi vardır.
Zihinsel olarak
Zihni rahatlatır.
Konsantrasyonu geliştirir.
Olumlu düşünceyi geliştirir.
Stres ve zihinsel gerilimi azaltır.
Rahatlamayı sağlar.
Hafızayı geliştirir.
Davranış ve duygularda
Kendine güveni kazandırır.
Duygularını ifade etmede olumlu gelişmeler olur.
Hayal gücü ve yaratıcılığı gelişir.
Birbirlerine karşı daha saygılı olmayı kendisini ve başkalarını olduğu gibi kabul etmeyi öğrenir.
Kendileri dışındaki canlıların, doğanın farkındalığına varırlar ve yoganın 5 basamağindan ilk iki basamak olan Niyama ve Yamaları öğrenirler.